בשנה החולפת, זכיתי להפיק לוגיסטית את טקס המשואות וחגיגות שנת ה -70 למדינת ישראל מטעם חברת בנדה הפקות.

כשהטלפון צילצל, בחודש דצמבר 2017, על הקו היה יגאל בן דוד (בנדה), אחד מהמפיקים הוותיקים והמוכשרים בארץ, לא ידעתי שמהשיחה הזו אכנס לחוויה כה גדולה ומשמעותית.

"משה, מה הזמינות שלך בחודשים הקרובים? אני צריך אותך לטקס המשואות", לא חשבתי פעמיים, אמרתי לו - "אני בפנים"

הפקת טקס המשואות זוהי משאת נפשם של מרבית המפיקים, בטח ובטח הפקה של טקס המשואות לשנת ה - 70 למדינה, הפקה גדולה בהרבה, ובעיקר - הסטורית ומרגשת הרבה יותר. 

הפקה מסוג כזה מתחילה חודשים לפני תחילת העבודה בשטח, בעיקר בתחום התוכן האומנותי ושלל המעצבים, אך גם ההפקה הטכנית והלוגיסטית דורשת הכנות קפדניות בטרם מתחילות ההקמות בפועל. אך את הבנת גודל ועוצמת ההפקה מתחילים להבין כשרואים את ההקמות בשטח. לאט לאט נבנה מול עינינו אירוע מפעים בגודלו ובעוצמתו.

בכל הפקה גדולה יש למפיק תחושת יצירה, ההקמות, בינוי התפאורות והבמות, נותנות את ההרגשה של יצירת עולם חדש שאליו המבקרים באירוע נכנסים. אך בהפקה של אירוע כמו טקס המשואות 2018, התחושה היתה חזקה בהרבה, מרחבה ריקה ומדשאות, הוקמה שם עיר שלימה למספר חודשים, טריבונות עם אלפי מושבים, במת ענק כשמאחוריה מתנשאות במות בגובה רב, מגדלי פירוטכניקה, עשרות אוהלים לאלפי אנשים - עובדים, רקדנים, חיילים ועוד ועוד, היו במתחם ההפקה והבמה במשך חודשים, עשו לילות כימים, עבדו, אכלו, נחו, צחקו ולפעמים גם בכו...כמעט גרו בהר הרצל. ואחרי עבודה כל כך מאומצת, פתאום רואים את היצירה, מושלמת, זוהרת ומוארת, והלב מתרחב, מתפוצץ מגאווה, אישית, ובמקרה של פתיחת חגיגות שנת ה - 70, גם לאומית. 

בכל הפקה, נושא הבטיחות הוא אחד מהנושאים המרכזיים בתפקידו של המפיק, בהפקת טקס המשואות, ניתנת תשומת לב גדולה אף יותר לנושא זה, בעקבות העבר המצער. הבטיחות היא מעל לכל, גם אם צריכים לעשות וויתורים אומנותיים בכדי לנטרל כל סיכון אפשרי.

יחד עם זאת, האתגר האמיתי הוא להפוך עולמות כדי לעמוד גם בדרישות הבטיחות וגם בדרישות האומנותיות. כך גם באירוע הזה. כל צוות ההפקה מהנדסים, מומחים וספקי המשנה, ישבו שעות על גבי שעות למצוא פתרונות יצירתיים לכל אתגר שכזה. את התוצאות כולנו ראינו בשידור חי. אירוע של פעם ב - 70 שנה.

טקס המשואות ופתיחת חגיגות שנת ה - 70 למדינת ישראל